22 de elevi din LT ”Orizont”, filiala Durlești au fost desemnaţi cu Premiul Municipal de Merit 2020. Primăria Chișinău a desfășurat Gala premiilor municipale de merit 2020, pentru încurajarea elevilor, sportivilor și a persoanelor în etate.În cadrul ceremoniei, au fost acordate premii pentru 64 de elevi din instituții de învățământ secundar general și extrașcolar, școli sportive, școli de muzică, artă plastică și pictură din municipiu, care au obținut rezultate excelente la învățătură și performanțe excepționale la competițiile municipale, naționale și internaționale, la diferite discipline, inclusiv în domeniul artelor și sportului.
Bullying-ul în școlile din Moldova: tăceți și îndurați. Cine este responsabil când un copil nu mai vrea să trăiască?
Situațiile descrise în acest articol se bazează pe experiențele reale ale unor părinți dintr-una dintre școlile considerate „de elită" din Chișinău. Au fost menționate doar cazurile mai puțin grave — cele mai severe nu au fost incluse, pentru a nu sensibiliza excesiv...












